Categories
Grafik Tasarım Rehber

Blender 3D Modelleme: Tasarımlarınıza Hayat Verin

Blender 3D modelleme hızlı bir şekilde öğrenilebilinen ve hızlı bir şekilde kendinizi geliştirebilecğeiniz bir programdır. Özellikle 3d yazıcıların yaygınlaşmasıyla, modelleme oldukça önem kazandı. Blender ise sizler için en iyi başlangıç programıdır. Kısa bir süre içerisinde aklınızda kurguladığınız bütün tasarımları ekrana görebileceksiniz.

Blender 3D Nedir?

Blender, 3D animasyon programıdır. Bedavadır. Çok güçlüdür. Bu programla 3D oyunlar da tasarlanabilmektedir. Tüm işletim sistemlerinde sorunsuz çalışmaktadır. Açık kaynak kodludur. Hızla geliştirilmeye devam edilmektedir.

Blender 3D Modelleme ile Yapabilecekleriniz

Blender yalnızca 3d modellemeye yarayan bir program değildir. Oyun yapabilir, animasyon hazırlayabilir, video oluşturabilirsiniz. 3 boyutlu bir evrende yapabilecek her şey bu program sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Blender geniş bir seçenek havuzu sunuyor. Blender kullanarak animasyon yapabilirken, diğer yandan oyun yapabilirsiniz, bu kulağa hoş geliyor değil mi?

Hızlı bir şekilde modelleme yapılabiliyor. Standart bir şekilde 3d max, maya gibi programlarda bulunan polygon tekniği kullanılarak modelleme yapılabilir, sculpting aracı ile heykel tıraş gibi organik modeller üzerinde çeşitli şekillendirme araçlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Ya da daha şaşırtıcı olarak elinize paintteki gibi bir çizim kalemi alıp kendiniz çizerek model oluşturabilirsiniz. Tabii bu program modelleme ile sınırlı değil yaptığınız modelleri hareket ettirebilme imkanı da sunmaktadır.

Blender’ı Kullanmak Ücretsiz!

Blender’ın en büyük avantajı tamamen ücretsiz olması. İnternet tarayıcınızdan hemen indirip lisanslı olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Hatta Steam kullanıyorsanız kütüphanenize ekleyip oradan indirebilirsiniz.

Blender kendisine benzeyen programlara nazaran daha az yer kaplıyor. Ortalama bir bilgisayar ile rahatça modelleme yapabilirsiniz. Kaliteli render almak için ise biraz beklemeniz gerekebilir.

Modelleme Öğrenmek

blender 3d ile yapılmış bir oyun grafiği modelleme örneği

3D öğrenmenin en basit bölümü modellemedir çünkü modelleme yapmak ortaya bir şeyler çıkartmak, yaratmak veya inşa etmek hepsi eğlenceli işlerdir. Fakat eğlence bazen oldukça uğraştırıcı olabilir.

İlk adımınız modelleme nasıl yapılır olacaktır heyecanlıysanız iyi, çok basit bir başlangıç olacaktır endişe etmenize gerek kalmayacak. Sadece biraz zamana ihtiyacınız olacak ve sabretmelisiniz. Bunun sonuncunda Pixar ve Dreamworks gibi işler çıkartabileceksiniz.

Yeterli deneyiminiz ve sabrınızın olmadığını mı düşünüyorsunuz? FastnTech olarak sunduğumuz görsel tasarım hizmeti ile size hayran kalacağınız 3D modeller yapabiliriz!

Modelleme öğrenerek Blender programını yavaş ve daha etkili şekilde öğrenip kullanmanızı sağlayacaktır. Bu sayede klavye kısa yolları ve mouse kullanmaya alışacaksınız diğer işlemleri yapmakta ve öğrenme oldukça etkili ve basit olacaktır.

İlk modelinizi yapıp ortaya bir şeyler çıkardığınızda bu iş hoşunuza gidecektir, bunun yanı sıra ışıklandırma ve doku eklediğinizde artık bu işten vazgeçmeniz oldukça zor olacaktır.

Blender Bize Ne Tür Avantajlar Sağlıyor ?

 • İlk olarak ücretsiz bir program olması büyük bir avantajdır.
 • Açık kaynak olduğundan bir çok gönüllü geliştirici tarafından geliştirildiği için lisanslı programlara göre daha çok eklenti barındırıyor. Ayrıca bizim de geliştirebileceğimiz kendimizden bir şeyler katabileceğimiz program olma özelliğini taşıyor.
 • Eklentileri çok olan bir program olduğu için her çeşitte eklenti bulma imkanı bulunmakta ve yapılacak işleri kolaylaştırmakta.
 • Öğrenmesi ve alışılması hızlı bir programdır.
 • Değişik ve çeşitli özelleşleştirmelerin uygulanabileceği bir program!
 • Türkçe dil desteği bulunmaktadır.
 • Modelleme, animasyon, rig, render, video düzenleme, 2d animasyon, 3d boyama, oyun motoru, UV düzenleme, simülasyon gibi daha bir çok çeşitli imkanlar sunabilmektedir.
 • Cyles renderlama motor aracı hem GPU hem CPU şeklinde çalışmaktadır.
 • Eevee render motor aracı oyun motorlarında olduğu gibi anlık çıktı kalitesine çok yakın şekilde gösterebilmesi bu oldukça güçlü bir özelliktir. Kaplama yaparken sık deneme yapmak gerekebilir render alırken zamandan kazanmanıza yarıyor.
 • Vreay ve birkaç güçlü renderlama morotları Blender’a destek veriyor.
 • Sistem gereksinimi ve boyutu çoğu programa göre oldukça düşük ve boyutuna göre çok fazla imkan sunabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *