Categories
Rehber Sosyal Medya Pazarlaması

Dijital Satışları Artırmak İçin Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

 

Dijital pazarda satışların nasıl artırılacağı, her markanın göz önünde bulundurması gereken sorunlardan biridir. Nereden başlayacağınızı ve sosyal medya pazarlama stratejileri ile diğer e-ticaret siteleri arasından nasıl öne çıkacağınızı bilmek son derece önemlidir.

E-ticaretteki rekabet, satışları artırmak için gerekli potansiyel müşterileri kendi etki alanınıza çekmeyi zorlaştırdı. Bu soruna çözüm üretebilmek adına,  popüler bir pazarlama kanalı olan sosyal medyaya bir göz atalım. Sosyal medya pazarlama stratejileri satışlarınızı artırmak ve hedeflediğimiz ziyaretçi potansiyeline ulaşmak için size yardımcı olacaktır.

  • Sosyal medya pazarlaması nedir?
  • Sosyal medya pazarlamasının faydaları nelerdir?
  • Sosyal medya pazarlama stratejileri nelerdir?
  • Sosyal medya pazarlama stratejileri için ihtiyacınız olan yaratıcı dokunuşlar.

 

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, ürünlerinizi, hizmetlerinizi, markanızı etkili bir şekilde tanıtmak ve satmak için sosyal medya platformlarını kullanma yöntemidir. Markalar, çevrimiçi satışları artırmak ve farkındalık yaratmak için hem ücretsiz (organik) hem de ücretli sosyal medya pazarlama yöntemlerini  kullanabilirler.

Sosyal medya dendiğinde, çoğu kullanıcının aklına Facebook ve Twitter gibi popüler kanallar gelse de markaların yararlanabileceği daha az bilinen sosyal medya uygulamaları da vardır. İhtiyaç duyulan sosyal medya uygulamalarının belirlenmesi, markanızın hedeflerine bağlıdır.

Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya, etkili kullanıldığında işletmeniz için büyük faydalar sağlayabilir. Bir Smart Insight anketine göre, sosyal medya pazarlamasını kullanan şirketlerin yarısından fazlasının gelir ve satışlarını arttırdığı tespit ediliyor.

Sosyal medya pazarlaması, işletmelerin çevrimiçi satışlarını artırmasının yanı sıra, markaların tüketicilerle etkileşime girmesine olanak tanır. Uygulayacağınız sosyal medya pazarlama stratejileri, markanız, ürünleriniz, sektörünüz ve hatta rakipleriniz hakkında değerli bir geri bildirimler sağlar. Ayrıca e-ticaret markaları için harika bir test alanıdır.

Şimdi sosyal medya pazarlama ipuçlarını, stratejinize nasıl uygulayabileceğinizi inceleyelim.

Çevrimiçi Satışları Artırmak İçin 14 Sosyal Medya Pazarlama Taktiği

1.    Sık sık ilgi çekici içerikler yayınlayın.

2.    Sosyal incelemelerle etkileşimi otomatikleştirin.

3.    Sosyal akışlar için mikro içerikler oluşturun.

4.    Hedef kitlenizle bir Twitter sohbeti düzenleyin.

5.    Ürünlerinizi paylaşmayı kolaylaşırın.

6.    Doğru #hashtag üzerinde aktif olun

7.    İçeriklerinizi oluştururken trend olan konulara odaklanın.

8.    Etkileşim odaklı içerikler oluşturun.

9.    En iyi gönderilerinizi profilinizin en başına sabitleyin.

10.  Instagram’da alışverişi etkinleştirin.

11.  Bir Facebook grubuna sahip olun.

12.  Hedeflenen reklamları test edin.

13.  Bir Facebook mağazası açın.

14.  Influencer kampanyalar yürütün.

 

1.    Sık Sık İlgi Çekici İçerikler Yayınlayın

Sosyal takipçilerinizi zaman içinde artırmak ve ilgi çekmek için hazırladığınız içeriklerin tutarlı olması çok önemlidir. Yapılan araştırmalar, takipçilerinizin gönderi sıklığına bağlı olarak farklı tepkiler verebildiğini gösteriyor. Hedeflediğiniz kitleye ulaşabilmek için gönderilerinizin içeriğini ve doğru paylaşım zamanlarını analiz etmeyi unutmayın. Ayrıca, gönderi sıklığınızı ve etkileşim oranlarınızı rakiplerinizle karşılaştırmak size yeni stratejiler geliştirebilmeniz için olanak sağlayacaktır.

Gönderilerinizi planlamak için Hootside  ve Buffer önemli araçlardan bazılarıdır. Bunları, tarayıcınız ve kullandığınız diğer uygulamalara entegre edebilir ve sosyal ağlarınızda yayın planlayabilirsiniz. Bu uygulamalar sosyal medya pazarlama stratejilerinizi uygulamak için harcadığınız zamanı azaltmaya yardımcı olacaktır.

 2. Sosyal İncelemelerle Etkileşimi Otomatikleştirin

Güven oluşturmak ve ürünleriniz hakkında bilgi edinmek için ürün incelemelerini kullanmak, çevrimiçi satışları artırmanın harika bir yoludur.

Yotpo, Shopify sitelerinde bulunan ve müşterileri, satın aldıktan sonra yorum bırakmaya teşvik eden bir inceleme uygulamasıdır. Bu otomatik uygulama sayesinde müşterilerinize manuel olarak ulaşmanız gerekmez.

İşletmenizin  sosyal hesaplarını bu uygulamaya bağladığınızda incelemeleri doğrudan sayfanızda yayınlar. İncelemeler, size yeni içerikler sağlayarak sosyal medyadan sitenize trafik çekmeye yardımcı olur ve bu da çevrimiçi satışlarınızı artırır.

3. Sosyal Akışlar İçin Mikro İçerikler Oluşturun

Kullanıcının sosyal medyaya göz attığı zamanları bir düşünelim. Belki işe gidip gelirken mobil cihazlarından bağlanıyorlar, işyerinde masaüstünde hızlı bir beyin molası veriyorlar veya izledikleri bir program reklam arası verdiğinde zaman öldürüyorlar.

Tüm bu senaryoların ortak yanına baktığımızda kullanıcılarının genellikle gündelik görevleri arasında sosyal medya kullanmayı tercih ettiğini görebiliyoruz. Bu nedenle küçük boyutlu içerikler, izleyicilerinizi etkilemenin en etkili yollarından biridir. Bu sosyal medya pazarlama stratejisi , özellikle Snapchat gibi hızlı deneyimler için özel olarak yapılmış platformlarda işe yarar.

Örneğin, futbolcular için ürünler sattığınızı varsayalım. Sayfanızda “Futbol Becerilerinizi Geliştirmek İçin 7 Antrenman Egzersizi” başlıklı bir makale yazdınız. Daha sonra bu içeriği sosyal medyada kullanılmak üzere yedi parça mikro içerik olacak şekilde ( her egzersiz için bir tane ) yeniden düzenlersiniz. Bu, tüm bir makaleyi çok daha küçük bir sosyal medya deneyimine sığdırmak için çok iyi bir yöntem olacaktır.

4. Hedef Kitlenizle Bir Twitter Sohbeti Düzenleyin.

Herhangi bir çevrimiçi topluluğu hayatta ve iyi durumda tutmak için katılım çok önemlidir. Haftada bir Twitter sohbetleri düzenlemek, takipçilerinizi ve çevrimiçi satışları artırmak için harika bir taktik olacaktır.

İpucu: Twitter sohbetiyle ilgili bir hashtag seçin ve topluluğunuzdan bunu tweet’lerinde kullanmasını isteyin. Bu, markalaşmaya yardımcı olurken, kullanıcılar tarafından bilinirliğinizin artmasına da yardımcı olacaktır.

5. Ürünlerinizi Paylaşmayı Kolaylaşırın

Web sitenizde kullanacağınız sosyal medya paylaşım butonları, sitenizin “viralliğini” artırmanın önemli bir yoludur. Aynı zamanda site trafiğini oluşturmak ve çevrimiçi satışları hızlandırmak için bu yolu izlemeniz size avantaj sağlayacaktır. Popüler sosyal ağların (Facebook,Twitter ve Pinterest) butonlarını, kullanıcıların kolayca erişebileceği bir konumda olduğundan emin olmayı unutmayın.

Bu sosyal medya pazarlama ipucunu çevrimiçi mağazanızda uygulamak için, kendi analitiği olan, konumlandırmayı ve düzeni optimize etmenize yardımcı olabilecek AddThis gibi bir uygulamayı tercih edebilirsiniz.

 

6. Doğru #hashtag Üzerinde Aktif Olun

Pazarlama stratejilerinizde hashtag ne işe yarar? Hashtag, sosyal ağın büyük bir bölümünü konuşmalara göre düzenleyerek, markanızla alakalı olanları aynı başlık altında toplayıp tartışmalara ve etkinliklere katılmayı kolaylaştırır.

Hootsuite gibi bir sosyal medya izleme aracı, çeşitli hashtag’ler altındaki yayınları bulmanıza, beğenmenize, retweetlemenize ve yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Hedeflemeye çalıştığınız hashtag’leri bulmak için Hashtagify gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Hashtag’leri her kanalda aynı şekilde işlememeye dikkat etmek önemlidir. Çeşitli platformlar baz alınarak uygulanan en iyi uygulamalar şunlardır:

  • İyi yerleştirilmiş bir etiket içeren Twitter gönderileri, üç veya daha fazla tweet’e göre daha fazla etkileşim oluşturma eğilimindedir.
  • Instagram gönderilerinde ise, ne kadar çok hashtag kullanırsanız gönderinizin etkileşimi o kadar fazla olur.
  • Öte yandan Facebook gönderileri hashtag olmadan çok daha iyi sonuçlar verir.

7. İçeriklerinizi Oluştururken Trend Olan Konulara Odaklanın

Sosyal medya platformlarında paylaşmak istediğiniz içeriklerinizi, güncel konulara ve trendlere uyumlu hale getirerek yeni insanlara ulaşabilirsiniz. Hashtaglere ve haber döngülerine dikkat ederek , paylaşımlarınızı güncel bir sohbet içerisine dahil etme fırsatı bulabilirsiniz.

8. Etkileşim Odaklı İçerikler Oluşturun

Etkileşim odaklı içerikler oluşturmak için kullanıcılara, fikirleri konusunda bir test oluşturmanız gerekir, böylece kendi görüşlerini yansıtmak için bunu paylaşmak zorunda kalırlar. İnanın ki bu etkileşimli içerik parçaları, sosyal medyada oldukça işinize yarayacaktır.

9. En İyi Gönderilerinizi Profilinizin En Başına Sabitleyin

Profilinizin ne istediğinizi iletmesi ve tıklamaları istediğiniz yere yönlendirmesi için tüm özellikleri kullandığınızdan emin olun:

  • Bir satışı tanıtmak için kapak fotoğrafınızı ürün resmi veya afiş gibi dikkat çekici bir şeyle güncelleyin.
  • Biyografinize veya profilinize, sitenize ulaşabilmeleri geri bağlantılar ekleyin.
  • Bir yayını stratejik olarak öne çıkarın veya feed’inizin üst kısmına “sabitleyin”.

Ürünlerinizden biriyle ilgili bir gönderi yayınlamak veya bir satışı tanıtmak gibi bir amacınız olsa da, özellikle iyi sonuç veren gönderileri sabitlemeyi unutmayın. Böylece etkileşimli kitlenizi, potansiyel hedef kitlenize göstermeye devam edebilirsiniz.

10. Instagram’da Alışverişi Etkinleştirin

Instagram’daki markalar için en büyük zorluklardan biri kullanıcılarla bağlantı kurmaktır. Ve asıl amaç, site trafiğini oluşturmak ve nihayetinde satışları artırmak olduğunda, bu büyük bir sorun olabilir. Çevrimiçi satışları artırmak için bu sorunu aşmanın bir yolu, Instagram yayınlarınıza ve hikayelerinize ürünler eklemektir.

Ürün fotoğraflarınıza veya Instagram hikayelerinize sanal ürün “etiketleri” koyarsınız, mobil kullanıcılar daha sonra bir ürünün fiyatını görmek için bu etiketleri tıklayabilir, daha fazlasını öğrenmek ve bir satın alma işlemi yapmak için web sitenizi ziyaret edebilirler. Bu da Instagram ile e-ticareti harmanlamanın en kusursuz yollarından biridir.

11. Bir Facebook Grubuna Sahip Olun

Facebook grupları, Facebook kullanıcılarının katılabileceği çevrimiçi topluluklardır. Bu gruplar genellikle ortak ilgi alanlarına dayalıdır, bu nedenle sektörünüzle ve hedef kitlenizle ilgili bir gruba katılmak ve katkıda bulunmak sizin için faydalı olabilir. Yaptığınız paylaşımlarla ilişkileri besleyebilir ve gruptaki güvenilirliğinizi oluşturabilirsiniz.

12. Yeniden Hedeflenen Reklamları Test Edin

İşletme sayfalarının haber kaynağında organik olarak ilgi görmesi zorlaştıkça, sosyal medyadaki ücretli, yeniden hedefli reklamlar birçok web sitesinin pazarlama stratejileri için çok önemli bir bileşen haline geldi.

Yeniden hedeflenmiş reklamlar yayınladığınızda, daha önce sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara reklam gönderirsiniz. Bu reklamlar, davranışlarına göre kişiselleştirilebilir.Bu sayede, organik çabalarla mevcut hedef kitlenizle sınırlı kalmanın aksine, içeriğinizi görmesini istediğiniz kişileri hedefleme konusunda daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.

13.Bir Facebook Mağazası Açın

Ürünlerinizi doğrudan Facebook üzerinden satabileceğinizi biliyor muydunuz? Mağaza bölümünü Facebook işletme sayfanıza eklemek, müşterilerinizle buluşmanıza yardımcı olabilecek yepyeni bir satış kanalı açar.

Facebook mağazası bölümü, çevrimiçi mağazanıza bağlanır. Böylece kullanıcılar ürünlerinizi Facebook arayüzünden satın alabilir.

Facebook’ta satış hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

14. Influencer Kampanyaları Yürütün

Günümüzde InstagramTwitter ve Youtube gibi sosyal medya platformları, çoğu kişinin vazgeçilmez adresleri arasında yer almaktadır. Fotoğraf, makyaj, oyun ve eğlence gibi değişik içerikler ile insanların ilgisini çekmeyi başaran ve yüksek sayıda takipçiye, etkileşime sahip olan kişiler sosyal medya fenomenleri ( influencer ) olarak bilinir.

Sosyal medya fenomenleri aracılığıyla marka bilinirliğini artırma, günümüzde kullanılan en yaygın web sitesi pazarlama stratejilerinden biri haline geldi.

Markanızın ihtiyaçları doğrultusunda, hedef pazarınızı temsil eden kitlelere sahip olan influencerları belirleyerek, işbirliği yapabilir, hedef kitleniz ile onlar aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *