Categories
Rehber Sosyal Medya Pazarlaması

İlgi Çekici Sosyal Medya İçerik Yönetimi Nasıl Yapılır?

“Muhteşem bir içerik,  faydalı, eğlenceli ve ilham verici olmalıdır.”

Ann Handley, Dijital Pazarlama ve İçerik Uzmanı.

Ann Handley’in muhteşem bir içerik için gerekli gördüğü bu özelliklere kesinlikle katılıyorum. Ve bu içeriği oluşturmak tahmin ettiğiniz gibi hiç de kolay olmayacak!

Hedef kitlenizin işletmeniz veya markanız hakkındaki algısı, büyük ölçüde sosyal içerik yönetimi ile oluşturulur. Bu nedenle, hedef kitlenize hitap edecek yaratıcı içeriği üretmek için özenli davranmanız çok önemlidir.

Bu bilinç çerçevesinde bir sosyal içerik stratejisi oluşturmak, markanızın bir adım daha ileri gitmesini ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmenize yardımcı olur. 

Peki… İlgi çekici sosyal medya içeriğini nasıl oluşturulur?

sosyal medyayla ilgilenen bir aile her yaş grubundan insan var illüstratör çizim

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Markanızın hedeflediği kitleyi tanımak size sosyal medya içerik yönetimi konusunda önemli bir yol haritası çıkaracaktır. Ancak bu sayede pazarlama stratejilerinizi oluşturabilir, ürün ve hizmetlerinizi doğru kanallar aracılığı ile kullanıcılarınıza ulaştırabilirsiniz. 

Hedef kitle analizinizi doğru yapmak, zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda sosyal medya reklamlarınızın maliyetlerini de düşürecektir.  Bu sayede potansiyel müşteri dönüş oranınızı, çok daha uygun bütçelerle yükseltebilirsiniz. 

Hedef kitlenize ulaşmak için kullanabileceğiniz sosyal medya kanallarından bazıları  Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve LinkedIn’dir. Diğerleri arasında Tumblr, Snapchat, Pinterest ve daha fazlası bulunmaktadır. Saydığımız tüm bu  sosyal medya platformları, size ve kullanıcılarınıza  sunacağı benzersiz özelliklere sahiptir. 

sosyal medya platformlarını gösteren bir tasarım

Hedef kitlenizin kim olduğunu, hangi sosyal medya platformunu kullandıklarını ve bu sosyal kanallarda ne görmeyi beklediklerini anlamak, içerik oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken önemli unsurlardır. 

Not: Hedef kitlenizi asla genellemeyin!

Güncel sosyal medya istatistikleri ve analizleri, birlikte çalışmanız için size yararlı ve doğru bilgiler sağlar. Bu araştırma ve bilgileri takip ederek hedef kitlenizin kim olduğuna dair makul ölçüde doğru tahminler yapabilirsiniz.

Uzman İpucu: Facebook Audience Insights ve Google Trends gibi birkaç hedef pazar aracı, işletmenizin sosyal medya kimliğini oluşturmak için size yardımcı olabilir.

sosyal medya görsel tasarımı simgeleyen bir tasarım

Bir sosyal medya kimliği yaratmak, tam olarak kime ulaşmaya çalıştığınızı ve bunu nasıl yapmaya çalışacağınızı belirlemenin harika bir yoludur. 

İdeal müşterinizin kim olduğuna dair net bir fikre sahip olmak, daha iyi bir resim elde etmek, çevrimiçi ortamda onları kolayca tespit etmek ve sosyal medya yönetimi konusunda size avantaj sağlayacaktır.

Bir sonraki adımda, sosyal platformlarda ideal kitlenizin izini sürmek için neler yapabiliriz bir göz atalım.

Hedef Kitle Davranışını İnceleyin

Her ağdaki analiz araçlarını kullanarak paylaşılan içerik üzerindeki kullanıcı davranışını değerlendirin. Bu, sıfırdan başlamadığınız ve farklı platformlara halihazırda içeriğiniz olduğunda kullanışlıdır. 

Rakiplerinizle Kimlerin Doğrudan Etkileşime Girdiğini Araştırın

İşletmenizin sunduğu ürünleri veya hizmetleri sunan rakiplerinizin sosyal medya profillerini tanımlayın. Bu noktada kendinize sormanız gereken sorular şunlardır: Kimi takip ediyorlar ve ne pazarlamaya çalışıyorlar? Hangi ağlar en yüksek etkileşimi gösteriyor? 

Yararlı Bilgiler Edinin

Potansiyel müşterilerinizin nerede olduğunu keşfetmek için, hedef anahtar kelimelerinizle ilişkili tartışmaları, işinizle ilgili konuları ve hatta rakibinizin etkileşimlerini izleyin.

Twitter’ın gelişmiş arama özelliği, rakiplerinizi ve işletmeniz için önemli olan anahtar kelimeleri izlemeniz için yararlı bir kaynaktır.

İşletmenizi Öne Çıkaran Nedir?

Marka özgünlüğü, kendisini rakiplerinden farklı kılmayı amaçlayan bir işletmenin anahtarıdır. Marka sesi oluşturmak ve net temel değerler belirlemek; içerik yazma, tasarım, yayınlama ve yanıtlama dahil olmak üzere tüm aşamalarda sosyal medya stratejiniz için son derece önemlidir.

Her Sosyal Kanal İçin Akıllı İçerik Oluşturma

İçerik paylaşmak ve hedef kitlenizle etkileşimde bulunmak “sosyal” medyada eşit öneme sahiptir.  

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevrimiçi olarak satın alacak kişilere hangi platformdan ulaşacağınızı belirledikten sonra, SocialPilot’un içerik iyileştirme özelliği ile, çeşitli sosyal medya platformlarında içeriği kolayca bulabilir, düzenleyebilir, optimize edebilir ve paylaşabilirsiniz.

Bloglar, sosyal medya veya daha fazlasını temel alacak gönderiler ile alakalı konuları bulmak için, mutlaka bir çıkış noktanız olmalıdır. Başarılı bir içerik stratejisi oluşturmak için anahtar kelime araştırması bir zorunluluktur.

Sosyal medya pazarlama stratejiniz, belirli bir kanalda topluluğa değer katarken işletmenin mevcut hedeflerini de desteklemelidir.

Sosyal medya içerik yönetimi için belirlenen  gönderinin biçimi ve optimum içerik uzunluğu, her platform için değişebilir. Örneğin, özenle oluşturulmuş videolar Facebook sayfaları veya YouTube için harika bir içerik türü olsa da, büyük olasılıkla Pinterest’te aynı şekilde çalışmayacaktır. 

Uzman İpucu: CTA’lar veya harekete geçirici mesajlar, kullanıcıları etkileşime geçmeye ikna etmek için gereklidir. 

Her gönderi için bir tane eklemeye özen gösterin, dikkatlice düşünün ve takipçilerinize bundan sonra ne yapacaklarını açıkça söylediğinden emin olun. 

Öneriler, görüşler, tavsiyeler isteyebilir veya bir anket oluşturabilirsiniz.

“Yayınla”ya Tıklamadan Önce

En uygun zamanları belirleyerek gönderi paylaşmak, sosyal medya içerik yönetimi konusunda maksimum sonuç almak için çok önemlidir. 

Hedef kitlenizle doğru zamanda karşılaşmak için, her platformda hangi gönderi zamanlarının en iyi sonuç verdiğini gözlemlemeye başlayın.sosyal medya yönetimi yaparken dikkat edilmesi gerekilen tarihleri vurgulayan bir görsel

Verilerinizi test etmeye yardımcı olması için en iyi sosyal medya planlama araçlarından bazılarını kullanabilirsiniz.

Son olarak, tekrarlardan kaçınmak ve tutarlı bir gönderi trafiği oluşturmak için bir sosyal medya takvimi edinin. Bu işletmenizle ilgili tatilleri veya etkinlikleri takip etmenize son derece yardımcı olacaktır.

Ayrıca şirketinizin büyüklüğüne bağlı olarak diğer ekipleri de takvime davet edebilir,  bu şekilde sosyal medyada sırada ne olduğunu görmelerine imkan sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *