Categories
Grafik Tasarım Rehber

Renklerin Dili ve Renklerin Anlamları

Renkler, ışığın yansıması sonucu gözümüzde oluşturduğu duyumlar olarak adlandırılsa da kendine özgü özellikleriyle dikkat çeken ve anlamlarıyla insanları psikolojik olarak etkileyen kavramdır.

Hepimiz gün içinde milyonlarca renk görüyoruz. Bu renkler, renk olmanın ötesinde sizi etkileyecek derin anlamlar taşır.

Bu anlamlar, markalar için o kadar önemlidir ki; hemen hemen her sektör renklerin anlamları için bir araştırma yapar ve bu özellikler doğrultusunda doğru rengi bulma çabasına girer.

Eğer sizin de böyle bir arayışınız varsa blog yazımızın devamını okumayı tercih edebilirsiniz.

mavi yesil turuncu sarı ve pembe tozlar halka oluşturmuşlar

Renklerin Anlamları

Haydi gelin, hangi renk psikolojide ne anlam taşıyor birlikte bakalım.

Kırmızı

kırmızı logolu markalar

Aşk veya tutku kelimelerini duyduğumuzda aklımıza gelen ilk renk olan Kırmızı; heyecan verici, harekete geçirici, dikkat çekici bir renktir.

Satış odaklı mağazalarda karşımıza çıkan kırmızı sadece gücü değil, aynı zamanda hırsı, kararlılığı ve iradeyi simgeler.

Bütün bunların yanında büyük bir acıktırıcı etkisi olan Kırmızı, günümüz yiyecek ve içecek sektörünün vazgeçilmez rengidir.

Mavi

mavi logolu markalar

Mavi, belki de denizi ve gökyüzünü çağrıştırdığından kan akışını yavaşlatıp, psikolojik olarak huzur veren ve sakinleştiren bir renktir.

Bu yüzden birçok banka ve hastane güven vermek amacıyla mavi rengini kullanır.

Ayrıca; güven, sadakat ve sorumluluk duygularını hissettirir. Ancak renklerin anlamları değişkenlik gösterdiğinden, tonuna dikkat edilmelidir çünkü yanlış kullanım, zıt bir anlam yaratabilir.

Daha fazla renk için renkler listesine göz atabilirsiniz.

Mormor logolu markalar

Mor renginin anlamı, asalet ve zarafet olarak adlandırılır. Kırmızı gibi tutkuyu simgelese de duygusallığı ve romantizmi de anlatır.

Bazı kültürlerde günah ve korkuyu ifade ettiği için kötü bir anlamı var gibi görünse de bizim kültürümüzde beyinsel gelişimi ve sanatsal düşünce kabiliyetini artırdığı söylenmektedir.

Mor rengine düşkün kişiler çoğunlukla sanata yönelimi olan insanlardır.

Sarı

Renklerin anlamları konusunda araştırma yaparken dikkatinizi çekecek bir başka renk de sarıdır.

Sarı, enerji veren bir renk olduğundan mutluluk, canlılık ve yaratıcılığı simgeler. Aynı zamanda zeka ve aklın rengi olarak da bilinir.

Sarı rengi, uzun süre bakıldığında gözü yoracağından ev veya ofis içinde sıklıkla kullanılmaması önerilir. sarı logolu markalar

Yeşil

Yeşil görünce aklımıza gelen ilk şey doğa olsa da markalar için önemli bir anlama sahip bir renktir yeşil.

Genellikle doğal içerikli ürünlerin ambalajında veya marka logosunda yeşil tonları kullanılır. Bu yüzden sağlık kuruluşları tarafından da tercih edilir.

Bankalar ve ekonomi ile ilgili kurum ve kuruluşlar da çoğunlukla yeşil rengi kullanabilir. İnsana parayı anımsattığından bu doğru bir hamledir.

Gözü yormayan, aksine dinlendiren yeşil rengini evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

yeşil logolu markalar

Turuncu

Renklerin anlamları nı incelediğimiz bu yazıda sırada turuncu var. Turuncu, güven veren, coşkuyu ön plana çıkartmak için kullanılan ve insanları satın almaya iten bir renktir.

Sırf bu yüzden birçok e-ticaret sitesinde turuncu detaylar görürüz. “Satın Al” veya “Sepete Ekle” butonlarının rengi genelde bu yüzden turuncu seçilir.

turuncu logolu markalar

Renklerin anlamları, yalnızca marka sahibi olan insanların değil, hemen hemen herkesin günlük hayatında işini kolaylaştıracak ve ilgisini çeken bilgilerdir. Bu yüzden doğru şekilde kullanılmalı, psikolojik anlamları göz önünde bulundurmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *