Categories
Rehber SEO

Off-Page SEO ile Sıralamanızı Yükseltin

Site dışı SEO (Off-Page SEO) sitenizi öneren diğer tüm web siteleri için geri bağlantı araştırmasını kapsar. 

Ancak, Google artık güncelleme ve kurallar koyabilir. Bu, web sitesi alanı dahilinde gerçekleştireceğiniz backlink çalışmasıdır.

Örneğin, bebek giyim ürünleri satan bir web sitesine, web tasarım ajansının internet sitesini önermek domain otoritenizi düşürebilir.

Bu nedenle, bu şekilde yapılan bütün geri bağlantı çalışmaları spam geri bağlantıları olarak kabul edilir.

google logosunu gösteren bir büyüteç bilgisayar ekranına bakıyor

 

Off-Page SEO Nasıl Yapılır?

Yapmanız gereken, web sitenizin çeşitli bölümleriyle işbirliği ve backlink araştırması yapmaktır.

Bunun zor olduğu söylenebilir, çünkü aynı sektördeki diğer insanlar sizin potansiyel rakibinizdir ve size öneride bulunmak zordur. 

Ancak bunu başarmak ve web sitenizde Off-Page SEO çalışmaları yapmak size birçok ödül kazandıracak ve aynı zamanda ziyaretçilere alanınıza uygun bir web sitesi önerecektir.

Bir diğer önemli nokta, yayınlarınızın, özellikle bazı resimlerinizi ve içeriğinizi görüntüleyen yer imi sitelerine hedeflenmesini sağlamaktır. 

Site bağlantınızı daha fazla oku etiketiyle paylaşmaktır. Bu, en doğal backlink alımlarından biridir ve çok kullanışlıdır.

Yer işareti koyma siteleri iyi dizine eklendiğinden, Google robotları genellikle onları ziyaret eder.

Google’ın sürdürülebilir manipülasyon durumlarını azaltmaya yönelik algoritması; çok ciddi ve etkili bir konumda bu yüzden orijinal ve özgün içeriğe dikkat etmelisiniz.

Özellikle organik değilse; bu durum ciddi zararlara sebebiyet verebilmektedir. Aşırı bağlantı paylaşımının ilk etkisini hızla görün. 

Ancak asla uzun vadeli sonuçlar alamazsınız. Bu nedenle, bu pozisyonların aylarca hatta yıllarca dağıtılması gerekebilir. Bu, daha iyi sonuçlar için gerekli bir kuraldır.

Doğru zamanlama ve dayanıklılık, özellikle sosyal medyadan backlink almak için önemlidir.

 

Site Dışı SEO Çeşitleri Nelerdir?

fastntech ahrefs backlink profili

Site dışı SEO optimizasyonu için, “takip et” (backlink) ve “takip etme” (No Follow) bağlantılarına dikkat etmek gerekir. Ayrıca kod hataları tespit edilmeli ve düzeltilmelidir. 

Meta etiket analizi iyi yapılmalıdır. Google araçlarının ayarları yapılmalıdır. Google robotları ve Google Site Haritaları oluşturulmalıdır. 

İçerik analizi doğru yapılmalı ve bozuk bağlantılar temizlenmelidir.

Site içi SEO çalışması bitmeden backlink araştırması yapılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Web sitenizi arama motorlarının gözünde optimize ettikten sonra başlatabilirsiniz böylece kalıcı geri dönüşler elde edebilirsiniz. 

Site SEO’nun çalışmasına ek olarak, ilerleme kaydetmek ve hızlı geri dönüşler elde etmek için doğal ve organik bir şekilde reklamlar yerleştirmek için sosyal medya yönetimini de kullanabilirsiniz.

Off-Page SEO Neden Önemlidir?

Algoritmada, diğer sitelerden gelen bağlantılar hala önem arz etmektedir. Google’ın görüşüne göre, bu, web sitesinin toksik bağlantılara maruz kalmasına neden olabilir.

Bu toksik bağlantılar bir süre sonra hala yanıtlanmaz veya ilgilenilmezse para cezasına yol açabilir. Bu durumlardan kurtulmak için Off-Page SEO kullanılabilir.

Ayrıca uzaktan çalışırken yapılan hatalar da sitenin görünürlüğünü etkileyebilir.

Bu nedenle, bağlantı incelemesi yaparken kötü geri bağlantıların kaldırılması, organik ve doğal olan arama motoru sonuç sayfasının (SERP) sıralamasını korumak için çok önemlidir.

Riskli ve doğal olmayan bağlantıları ve bu bağlantıyı Google’a bildirme yöntemlerini reddederken dikkatli olun.

Burada yapılan profesyonel olmayan hatalar sitenin sıralamasını ciddi şekilde olumsuz etkileyebilir. Ayrıca site içi SEO ve site dışı SEO bir bütün olarak düşünülmemelidir.

 

Backlink ve Off-Page SEO

off-page seo stratejisini gösteren bir klavye tuşu

Backlink, sayfa dışı SEO için çok önemlidir.

Google, içeriğin kalitesini belirlemek için büyük ölçüde makalenin geri bağlantılarına güvenir, bu nedenle daha yüksek kaliteli ve yetkili geri bağlantılara sahip makaleler daha iyi sıralamalar alır.

Backlinklerde Dikkat Edilecek Konular

  • Backlink veren web sitesi ne kadar popüler?
  • Backlink veren sitenin içeriği, kendi sitenizle alakalı mı?
  • Verilen backlink hala güncel mi?
  • Kullanılan backlinkin anchor texti ne?
  • Backlinki kullanılan site güvenilir ve otoriter mi?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *