Categories
Dijital Pazarlama Rehber

Milenyum Çağına Hitap Edin: Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, web siteleri, e-postalar, SMS ve MMS, sosyal medya ve uygulamalar aracılığıyla akıllı telefonlar, tabletler veya diğer mobil cihazlarda hedef kitlelere ulaşmayı amaçlayan çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisidir.

mobil pazarlamayı anlatan bir illüstrator telefonun yanında mail like play butonları var

Mobil cihaz kullanıcılarını çekmek için işletmenizi pazarlama sanatıdır. Etkili mobil reklamcılık, mobil kitlenizi tanımak, mobil platformları değerlendirirken içerik tasarlamak, mobil uygulamaları stratejik olarak pazarlamak ve kullanmak anlamına gelir.

Masaüstü bilgisayarlarda yapılabilecek her şey artık mobil cihazlarda kullanılabilir. E-postaları açmaktan web sitenizi ziyaret etmeye kadar her şey küçük bir telefon ekranında yapılabilir.

Mobilin pazarlamanın geleceği olduğunu söyleyebilirim, ama aslında mobil çağ çoktan geldi. Hatta bir mobil pazarlama stratejisi uygulamazsanız,  geride kaldığınızı söyleyebilirim!

Mobil Pazarlamanın Öncüleri

Mobil pazarlamanın geçmişi, 2003 yıllarında ilk ticari mobil SMS ve kısa kodların başladığı zamana dayanmaktadır.

Pontiac ve Nike, 2005 yılında SMS kampanyası başlatan ilk iki marka oldu. Bu, her iki markanın da mobil pazarlamanın gelecek vaat ettiğini fark ettiği zamandı.

 

2007 yılı itibariyle, dünya geneline bakıldığında 2,4 milyar SMS kullanıcısı vardı. Apple, ilk iPhone’unu ABD’de piyasaya sürdü ve QR kodları, 2010 yılında mobil pazarlamaya katıldı. Bu pazarlamada yeni bir dönemin başlangıcını başlattı.

2011 yılı itibariyle mobil pazarlama yaklaşık 14 milyar dolarlık küresel bir sektör haline geldi.

mobil pazarlamayı anlatan bir görsel tasarım. telefondan ikonlar çık

2013 yılı itibariyle, Android ve iOS piyasaya hakim olmuştu. Uygulamaların popüler hale geldiği ve akıllı telefonların artık geleneksel cep telefonlarının yerini aldığı zaman haline dönüştü.

2014 yılları itibariyle, cep telefonu kullanıcılarının sayısı bilgisayar kullanıcılarının sayısını geçti ve insanlar interneti telefonlarından kullanmaya başladılar.

Bugün mobil zamanın %89’luk kısmı uygulamalara, kalan %11’lik kısmı ise web sitelerine harcanmakta. Pazarlamacıların %71’inin mobil pazarlamanın işlerinin temeli olduğunu söylemesinin nedenlerinden biri budur. Bu nedenle, insanların %68’i mobil pazarlamayı genel pazarlama stratejilerine dahil ediyor.

Neden Mobil Pazarlama?

  • Mobil cihaz süresinin %80’i uygulamalara harcanıyor; oyun uygulamaları ise uygulama zamanının en büyük yüzdesine hakim olmakta.
  • Tablet kullanan insanlar, akıllı telefon kullananlardan %70 daha fazla web sayfasına göz atmakta.
  • Perakende dönüşüm oranları tablet kullanıcılarında %2,2’lik orana sahip, akıllı telefonlarda ise %0,7’de, ancak geleneksel PC dönüşüm oranları %3,3 ile en yüksek oranla yer alıyor!
  • Mobil aramalar 2018’de yıllık baz alındığında %200 arttı.

telefonu tutan adam mobil pazarlamayı simgeliyor

Erişim

Erişim hakkında bir endişe söz konusu olduğunda, hedef kitlenize ulaşmak için cep telefonundan daha kolay bir araç yoktur. Akıllı telefon kullanıcılarının% 79’u, sabah kontrol ettikleri ilk şeyin cep telefonu olduğunu ve tüm gün yanlarında taşıdıklarını söylüyor.

Ama bu hepsi değil. Ortalama bir cep telefonu kullanıcısı her gün telefonda 90 dakika, Amerikalı tüketiciler ise her gün telefonda 220 dakika geçiriyor. Üstelik ortalama süre her geçen gün artıyor. Bu, tüketicilerinizi çekmenin daha kolay bir yolu olmadığı anlamına gelir. Güvenilir bir mobil pazarlama stratejisi geliştirdiğiniz sürece, onlarla istediğiniz zaman, istediğiniz yerde iletişim kurabilirsiniz.

Kişisel

Cep telefonları kişisel cihazlardır. Tüketicilerle mobil cihazlar aracılığıyla bağlantı kurarken markanız, kullanıcıların arkadaşları ve ailesiyle aynı kategoriye girer. İnsanlar bire bir iletişim kuran markalara daha yakın hissederler.  Bu tür bir kişisel teması cep telefonundan başka bir şeyin başarması oldukça zordur.

Anında

Müşterilere anlık mesaj göndermeniz gerekse hangi aracı seçerdiniz? Araştırmalar, metin mesajlarının %90’ının üç dakikadan daha kısa sürede okunduğunu gösterirken, başka bir araştırma kısa mesajların %98’inin okunduğunu gösteriyor. Mobil pazarlama sadece inanılmaz derecede etkili olmakla kalmıyor, aynı zamanda bilgileri anında iletebiliyor. E-posta pazarlamasından farklı olarak, e-posta pazarlamasının yanıt oranı yalnızca% 6 iken, metin mesajlarının yanıt oranı %45’tir. Kısa mesajlar anında iletilebilir, hemen okunabilir ve marka için şaşırtıcı sonuçlar sağlayabilir.

Mobil E-Ticaret

Tüketiciler birçok ürünü mobil cihazlarından almayı tercih ediyor. İnternette geçirilen sürenin %44’ünden fazlası cep telefonlarına harcadığından, cep telefonu görüşmelerinin %78’i satın alma ile sonuçlanıyor. 2017’de mobil e-ticaret, küresel e-ticaretin %43’ünü oluşturuyordu ve 2020’ye kadar %39 oranında büyümesi bekleniyordu.

Uygun Maliyetli

Diğer pazarlama teknikleriyle karşılaştırıldığında mobil pazarlamanın maliyeti çok düşüktür. Örneğin, TV’de reklam vermek, bir SMS kampanyası yürütmekten veya mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi oluşturmaktan çok daha pahalıdır.

Müşteri Katılımı

Markanızın cep telefonları konusunda iyi bir deneyimi varsa müşterileriniz size daha çok güvenecektir. Araştırmalar, insanların %61’i web sitesine cep telefonlarından erişebildiklerinde iyi bir marka imajına sahip olacaklarını göstermiştir. Mobil uygulamalar için optimize edilmiş ise, müşterilerin %30’u web sitenizden ayrılacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *